Pracownia technik różnych

Pracownia Technik Różnych to miejsce, w którym uczestnicy WTZ podejmują różne działania podtrzymujące lub usprawniające ich prawidłowe funkcjonowanie w środowisku. Praca podejmowana w pracowni ma za zadanie rozwijać zainteresowania i uzdolnienia uczestnika. W ramach zajęć uczestnicy uczą się szycia ręcznego jak i maszynowego. Początkowo są to proste czynności tj.: nawlekanie igły, nauka prostych ściegów ręcznych, tworzenie prostych form (poszewki na poduszki, torby na zakupy, fartuszki itp.)

Uczestnicy mają tu okazję zapoznać się z następującymi technikami:

  • malowania na szkle (witraż prosty),
  • haftowania serwetek i bieżników,
  • decoupage – technika zdobienia serwetkami m.in.. styropianowych jaj wielkanocnych, szkatułek, pudełeczek,
  • wikliny papierowej – nauka zawijania i plecenia papieru,
  • tworzenia kwiatów z bibuły,
  • wytwarzania stroików okolicznościowych (bożonarodzeniowych, wielkanocnych, związanych ze świętem zmarłych),
  • tworzenia obrazków przy użyciu ziaren (ryżu, kasz, pszenicy, przypraw),
  • tworzenia z masy solnej m.in. ozdób świątecznych (baranków, aniołków),
  • uprawy i pielęgnacji roślin doniczkowych -mamy swoją małą zieloną wyspę na której przesadzamy kwiaty, podlewamy, zasilamy, robimy nasadzenia w doniczkach m.in., przed budynkiem, w którym wynajmujemy pomieszczenia na działalność Warsztatu i dbamy o nie przez cały okres wzrostu.

Ponadto uczestniczymy w licznych wydarzeniach kulturalnych m.in. konkursie palm wielkanocnych, w którym to wydarzeniu bierzemy udział od 25 lat, konkursie organizowanym przez MPO – przedmioty z recyklingu czyli drugie życie papieru, plastiku, metalu, festiwalach muzycznych osób niepełnosprawnych organizowanych przez Stowarzyszenie Gausium et Spes w Nowohuckim Centrum Kultury, co roku odwiedzamy wystawę szopek krakowskich, a także wystawy plastyczne, muzea, galerie, kina, teatry czy Ogród Botaniczny. Zwiedzamy krakowskie zakamarki z przewodnikiem lub sami poznając historię naszego miasta. Jednym z ulubionych punktów, do którego często wracamy jest Zamek Królewski na Wawelu, gdzie odkrywamy legendy związane z Krakowem.

Uczestniczymy w Ambilimpiadach, podczas których bierzemy udział w zajęciach z różnych form plastycznych i nie tylko organizowanych na tych wyjazdach. Przez cały rok czynnie wspomagamy schroniska w opiece nad zwierzętami szyjąc dla nich legowiska, kupując karmy, miski, obroże, lekarstwa i środki opatrunkowe dla zwierząt. Naszym celem jest ciągłe usprawnianie funkcjonowania w środowisku.

Pracujemy nad zwiększeniem sprawności w zakresie motoryki małej i dużej, a także podniesieniem poziomu swoich możliwości. Korygujemy czynności nieprawidłowe. Uczymy się brać odpowiedzialność za siebie, mienie oraz powierzone nam zadania.

Uczymy się patrzeć oczami bardziej potrzebujących, kształtujemy empatię i postawy altruistyczne. Dbamy o nasze środowisko. Wkładamy sporo wysiłku aby panowała między nami atmosfera przyjaźni i życzliwości. Rozwijamy swoje pasje i zainteresowania.

Skip to content